7/24 SERVİS
BİZİ ARAYIN
Kompresör Oda Dizaynı

Kompresör Montajı Yaparken Dikkat!

Kompresör montajı yapılırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Kompresör montajını yapmadan öncelikle bilmeniz gerekenler giriş, çıkış ve servis borularının özellikleridir. Kompresör birleştirme işlemlerini de bilmelisiniz. Kompresörün çeşidi ne olursa olsun montajının düzgün yapılması kompresörün uzun ömürlü olması için çok önemlidir. İlk dikkat edilmesi gereken nokta kompresörün nereye yerleştirileceğidir. Uygun montaj ve gerekli teknik elemanların tedarik edilmesi gerekmektedir. Kompresör montajının yapılmasında ve montaj sonrasında uygulanması gereken bakımlar bulunmaktadır. Gerekirse montaj sırasında yapılması gereken onarımlar da yapılmalıdır.

Kompresör Montajı Nereye Yapılmalıdır?

Kompresörler nasıl sökülürse aynı o şekilde montajı yapılmalıdır. Kompresörler genellikle buzdolaplarında olduğu gibi bir altlık üzerine montajı yapılmalıdır. Kompresörler uygun yere ve uygun altlık üzerine yerleştirilmez ise gürültülü ve aşırı titreşimli çalışmasına sebep olabilir. Aşırı sarsıntılı çalışır ise şase yapma olasılığı yüksektir. Bununla karşılaşmamak için öncelikle şasede kalan titreşim lastikleri kompresör ayaklarına takılmalıdır. Daha sonra kompresör yerine bir daha kaldırmamak üzere montajı yapılmalıdır.

Kompresör Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Kompresörden kaynaklanabilecek titreşim yerlerini belirlemelisiniz.
  2. Kompresörün nakliyesi sırasında kompresörü sabitleyerek nakliye etmelisiniz.
  3. Kompresör nakliyesi esnasında kaldırırken ve indirirken yatay hareketleri önlemelisiniz.
  4. Kompresörün lehimleme işlemini yaparken kaynak teli olarak gümüş kullanmalısınız.
  5. Kaynak alevinin boruların birleşim noktalarıyla temas etmemesine özen göstermelisiniz.
  6. Boruları montaj ederken, boruların içerisinde katı pislik olmadığına dikkat etmelisiniz.
  7. Montaj ve boru değişiminde bütün gazın boşalmış olduğundan emin olmalısınız.

Kompresör Elektrik Montajı Nasıl Yapılmalıdır?

Kompresör motor tipine göre uygun kablo bağlantı şemasına göre elektrik bağlantısı yapılmalıdır. Şema dışında herhangi bir elektrik bağlantısı kullanılmamalıdır. Aksi takdirde kompresörün ilk kurulumundan sonra çalıştırıldığında geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilmektedir.

Kompresör montajında boruların yerleştirilmesinde herhangi bir boruyu sökmek istediğinizde kompresörün sistemindeki bütün gazın boşalmış olduğundan emin olmalısınız.