7/24 SERVİS
BİZİ ARAYIN
Vidalı Kompresör Avantajları

VİDALI KOMPRESÖR AVANTAJLARI NELERDİR

İşletmelerin çoğunda çeşitli kompresörler bulunmaktadır. Bunların hemen hepsi pistonlu kompresörlerdir. Fakat pistonlu kompresörler dezavantajları sebebiyle artık pek tercih edilmemektedir. Bunun sebebi ise pistonlu kompresörlerin gürültülü çalışması ve yüksek verim elde edebilmek için çok büyük boyutlarda üretilmesidir.

Vidalı kompresör sağladığı yüksek verim ve çalışma kolaylığı açısından tercih edilmektedir. Ayrıca bakımı ve kullanımı kolaydır. Üstelik bakımda harcanacak maliyet de azdır. Bunlara karşılık alınan verim de yüksektir.

Vidalı kompresörlerden üretilen hava yüksek kaliteli olmakla birlikte bu verim pistonlu kompresörlere oranla daha fazladır.

VİDALI KOMPRESÖR NASIL ÇALIŞIR?

Basınçlı hava üretimi yapmak için birbiri içine geçmiş rotor çifti kullanılmakta olup, pozitif yer değiştirmeli kompresör makinesidir. Vida grubundan çıkan basınçlı hava ve yağ karışımı separetör tankına gider ve basınçlı hava filtreden geçerek yağdan ayrışır.

Buradan basınç valfına ulaşan hava yağdan arındırılıp soğuyarak sisteme gönderilir. Sistemin düzgün çalışabilmesi için emniyetinin sağlanması ve enerji voltajının iyi ayarlanıp kontrol edilmesi gerekmektedir.

VİDALI KOMPRESÖR BAKIMI

Vidalı kompresörlerde bilinmesi gereken  en önemli nokta bakım periyodlarının fabrika tarafından belirlenmiş olması ve mutlaka bu periyotlara uyulması gerektiğidir. Kendinizin de yapabileceği ufak tefek bakımlar haricinde vidalı kompresörlerin bakımını uzman bir teknik ekibe yaptırmalısınız. Yetkili ve tecrübeli teknik ekip elemanlarından destek istemelisiniz. Düzenli yağ değişimini ve filtre temizliğini yapabilirsiniz. Ancak diğer bakım periyotları, emiş grubunun bakımı gibi bakımları teknik ekipten yardım isteyerek yapmalısınız. Vidalı kompresörlerin düzenli bakımını yapmanız kompresörün verimini artıracaktır ve makinenizin ömrünü uzatacaktır. Sizin veya kontrolü sağlayan teknik ekip elemanlarının gözden kaçıracağı en ufak aksaklıklar ilerde ciddi problemler doğurabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için günlük, haftalık, aylık ve yıllık bakımlarını düzenli olarak yaptırmalısınız.