7/24 SERVİS
BİZİ ARAYIN
Seperatör Filtresi

SEPERATÖR FİLTRE NEDİR?    

Seperatör filtre ağırlığı sudan fazla olan katı maddelerin merkezkaç kuvveti ile sudan ayrıştırılması amacı ile kullanılır.

Seperatör vidalı hava kompresörlerinde bulunan ana parçalardan biridir. Seperatör kelimesinin anlamı ayırıcıdır. Seperatörün asıl amacı ise; vidalı kompresörlerde yağ ile birlikte dolaşan havayı birbirinden ayırmaktır.  

SEPERATÖR FİLTRESİ NE İŞE YARAR?

Seperatör filtresinin çalışma sistemi şu şekildedir: Seperatör filtresinin yapısında elyaf bir filtre bulunmaktadır. Vidanın dışarıdan almış olduğu hava sistemin içerisindeki yağ ile birleşir ve seperatör tankına birlikte gönderilir. Bu noktada seperatör filtresi devreye girer ve yağ, kompresörün içerisine tutunur ve burada kalır, hava ayrıştırıldığı için hava ayrı bir bölmeden sisteme gönderilir. Buradaki görevi yağ ve yakıtın içerisinde bulunan katı maddeleri ve suyu birbirlerinden ayırmasıdır. Bunu merkezkaç kuvveti ile yapar ve maddelerin saf hale gelmesini sağlar. Seperatör filtreler santrifüj esasına göre çalışmaktadır. Suyun içerisindeki diğer katı maddeleri ve karışmış maddeleri tutup, onları ayırır ve suyu 80 mikrona kadar filtreler.

Seperatör filtre yöntemi son derece ekonomik bir ayrıştırma yöntemidir. Tasarruflu olduğu için endüstride ve sanayide son derece sıklıkla kullanımı tercih edilmektedir. Seperatör filtrelerin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar manüel ve otomatik kullanımlı seperatör filtrelerdir. Ayrıca seperatör filtrelerin üretim çeşitlerinde kullanılan maddelere göre de çeşitlilik sağlamaktadır. Örneğin; paslanmaz çelik seperatör filtre ve epoksi kaplı karbon çelik seperatör filtre diye sıralayabiliriz.

SEPERATÖR FİLTRESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Otomatik olarak kendi kendini temizleme özelliğine sahip olmalıdır. Seperatör filtreler gün içerisinde kesintisiz çalışma özelliğine sahip olmalıdır yani 24 saat yüksek kapasiteli çalışabilmelidir. Seperatör filtrelerin yedek parçaya gereksinimleri yoktur ve ayrıca bu filtrelerin içerisinde sorun çıkartacak hareketli parça da yoktur, bu nedenle tıkanma riski bulunmaz. Bununla birlikte basınç oranı sabit olduğu için herhangi bir debi değişimi yaşanmaz.  Seperatör filtreler en düşük 70 mikrona kadar suyu tutup ayrıştırabilmelidir. Bakımını sadece ayrıştırma sonunda katı maddelerin birikip toplandığı bölmeyi temizleyerek halledebilirsiniz.