7/24 SERVİS
BİZİ ARAYIN
Kompresör’ün Çalışma Prensibi

Kompresörlerin Çalışma Prensibi Nedir?

Kompresörlerin genel çalışma prensibi sistemin içerisinde bulunan gazın sıkıştırılarak ısınması ve buna bağlı olarak sıvı hale geçmesi ile birlikte gazın basıncını artırmaktadır. Isı yüklenmesini de artırdığı için gazın sıvı hale geçmesini ve sıvının sistem içerisinde dolaşmasını sağlamaktır.

Kompresör sisteminde gazın sıkıştırılmasındaki amaç gazın sıvı hale geçebilmesini sağlamak içindir. Sıvı hale geçmekteki ana nokta gaza ısı vererek sıkıştırmaktır. Böylece ısınma yolu ile gaz sıvı hale geçer.

Kompresörü Oluşturan Parçalar Nelerdir?

Kompresör Pistonları

Kompresör içerisinde yukarı ve aşağıya hareket eden pistonlar vardır. Aşağıya hareket eden piston her hareket ettiğinde gaz silindir içerisine girer, yukarı doğru hareket ettiğinde ise silindir içine giren gaz burada sıkıştırılır.

Kompresör Valfleri

Bu noktadan sonra valfler devreye girer. Sistemde çalışan ince valfler bulunmaktadır. İnce valfların görevi sıkıştırılan gazın geri dönmesini engellemektir. Kompresör de basınç sağlama da tam bu noktada meydana gelir. Pistonların bu şekilde hareket etmesiyle istenilen basınç oranı sağlanır. En son olarak sıkıştırılan gaz aynı zamanda da ısınan gaz sistemin çıkışına doğru ilerler. Yani sıcak gaz boşaltma kanalına gönderilir. Boşaltma kanalından en son olarak soğutucuya ilerler. Bu aşamalardan sonra görev tamamlanmış olur. Basit ve gene anlatımla kompresör bu şekilde işlemektedir. Tabi ki kompresörlerdeki çeşitliliğe göre bu sistem değişkenlik gösterebilir. Kompresör içerisindeki işlenen gaz bu sürece kompresör üzerindeki derece ayarına gelene kadar yapar.

Kompresör Termostatı

Kompresör termostat vasıtası ile durur. Kompresörlerin sürekli ve düzenli çalışması bu termostat ayarına bağlıdır. Termostat derecesine geldiğinde kompresörü durdurur ve yeniden termostat uyarı verir ve kompresör sistemi yine aynı şekilde çalışmaya başlar. Böylece sizin ayarını yapacağınız termostat derecesi ile kompresör aralıksız ayarlarını koruyarak çalışmaya devam etmektedir. Kompresörler gazı sıkıştırma özelliklerine göre farklılık gösterirler ve üretimleri de bu yönde olur. Gazı sıkıştırma mekaniklerindeki farklılık sebebiyle kaliteleri de değişir. Enerjiyi verimli kullanma kapasiteleri ve gazı verimli dönüştürme özelliklerine göre sınıflandırılırlar.

Kompresörün çalışma prensibi gazı sıkıştırarak soğutma ve gazı yüksek basınçla dışarı vermesidir. Kompresörlerin çalışma sistemleri bu şekildedir.

Kompresör satış, bakım ve tamir hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için İLETİŞİM sayfamızdan bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.