7/24 SERVİS
BİZİ ARAYIN
KOMPRESÖR BAKIMI NASIL YAPILIR?

Kompresör bakımı neden önemlidir?

Kompresör bakımı için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmelidir gibi soruları sıkça duymaktayız. Şimdi bu soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

Kompresörlerden uzun süre güvenli ve efektif verim alabilmek için kompresör bakımı hayati önem taşımaktadır. Bunun için kompresör bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Çünkü hemen hemen bütün gün kompresörün çalıştığı düşünülürse; kompresörlerinizden yüksek verim elde etmek için günlük, haftalık ve yıllık bakımlarını yaptırmalısınız.

Kompresör Bakımı Arıza Olduğunda mı Yapılmadılır?

Birçok firma kompresör bakımı için makinelerinin arızalanmasını veya veriminin azalmasını beklemektedir. Bu ilk başta size bakım maliyetini azaltmak gibi gelse de, aslında hem bakım hemde tamir masraflarınızı arttıracak bir hatadır.

Kompresörlerin üreten firmalar kompresörlerin tasarımını ve üretimini, sürekli çalışacakları prensibine göre yapmaktadır. Bu nedenle kompresör arızaları bilinenin aksine uzun süreli çalışmalarından dolayı oluşmaz.

Kompresör arızalarının büyük bir kısmı sistem hatalarından kaynaklanmaktadır. Bunun için aldığınız kompresörün kurulumunu ve bakımını yapacak olan teknik ekibin bilgi ve becerisinden, konuya ne kadar hakim olduğundan emin olmalısınız.Bu sayede iyi bir teknik ekibin çıkartacağı iş ile kompresörünüzün gerçek ömrü de belirlenmiş olacaktır.

En iyi kompresör bakımı, kompresörünüzün ilk kurulumunda başlar. Referans sahibi, işini iyi bilen bir teknik ekibin yaptığı kurulum sadece kurulum değil aynı zamanda doğru bir başlanıçtır. Bu sayede sonraki kompresör bakımı daha sağlıklı olacağı gibi hatalı kurulumlardan kaynaklanan arızaların da önüne geçmiş olursunuz.

Kompresör Bakımı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kompresör çalışırken kesinlikle hiçbir kapağını açmamalısınız. Hiçbir parçasını çalışır durumdayken çıkarmaya çalışmamalısınız.
  • Çeşitli periyotlar halinde kompresör bakımı yapmalısınız. Genel bakıma başlamadan önce yapmanız gereken şey; ana şartelden bütün enerjiyi kesmelisiniz.
  • Enerjiyi kestikten ve kompresörün çalışır durumda olmadığından emin olmalı, kompresörün içerisindeki basınçlı havayı boşaltmalısınız.
  • Daha sonra yağ deposunu kontrol ederek burada biriken suyu boşaltmalısınız.
  • Kompresörün radyatör peteklerini basınçlı hava ile temizlemelisiniz.
  • Özellikle toz filtresinin temizlendiğinden emin olmalısınız.
  • Diğer bir önemli nokta ise emiş filtresinin temizliğidir.
  • Kompresörünüzün yağ seviyesini mutlaka kontrol etmelisiniz. Yağ seviyesini hangi sıklıkta kontrol ettiğinizi takip etmelisiniz. Eğer sık sık yağ takviyesi yapıyorsanız teknik ekibi bilgilendirmelisiniz.

Kompresör bakımı belirli periyodlarla yapıldığında makinenizin hem ömrü uzun olur hemde aldığınız verim artar. Kompresör bakımı extra bir maliyet değil, aksine oluşabilecek arıza, tamir ve yedek parça maliyetlerinizi en aza indirecek bir hizmettir.

Kompresör bakımı hizmetimiz için iletişim sayfamızdan bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.